ledli makyaj aynası, led ışıklı ayna
ledli ayna, led ışıklı ayna, ledli makyaj aynası, bedensel engelli aynaları, istanbul ledli ayna imalatı,
Ledli ayna, led ışıklı makyaj aynaları, led ile aydınlatılmış büyüteçli ayna imaltı istanbul

ANASAYFA   |   HAKKIMIZDA  |   ÜRÜNLERİMİZ   |   BİLGİLENDİRME   |   İLETİŞİM

 
- LEDLİ AYNA BİLGİLERİ -

Makyaj Aynası Nedir ?

Ayna Nedir ?

Mercekler ve Aynalar Hakkında Bilgi

Çukur Ayna Nedir ?

Led Nedir ?

Ledlerin Özellikleri ve Faydaları

 

- LED NEDİR ? -

Led kelimesi Light Emitting Diode'un kısatması olarak kullanılmaktadır. Dilimize Işık Yayan Diot olarak çevrilebilir. Yapay işık kaynaklarından en son bulunanıdır. Ampul veya flüoresanların yaydığı ışıktan bambaşka bir yöntemle ışık oluşturması ve bazı avantajlı yanları ledleri bilimin popüler konularından biri yapmıştır.
P ve N tipi yarı iletken katmanlar(Led çipi), yansıtıcı yüzey ve iletken alanlar bir ledin yapısını oluşturur.
Diğer yapay ışık kaynaklarında olduğu gibi ledlerde de ışık, elektrik enerjisi kullanılarak oluşturulur. Diyotun içerisindeki elektron ve elektron yitirip " +" yük kazanan bölge(deşik) birleşerek bir ışıma meydana gelmektedir. Bu ışımanın enerjisi deşik ve elektronlar arasındaki enerji farkı kadardır. Led çipi türü değiştikçe aradaki enerji farkı da değişmekte, bu ışığın dalga boyunun dolayısıyla renginin farklı olmasını sağlamaktadır. Bu şekilde birçok renk elde etmek mümkündür.

Led LambaLEDin hangi renkte ışık yayması isteniyorsa galyum, arsenit, alüminyum, fosfat, indiyum, nitrit gibi kimyasallardan belirli ölçülerde yarı iletken malzemeye ilave edilir. (GaAIAs, GaAs, GaAsP, GaP, InGaAIP, SiC, GaN). Böylece LED çipinin istenen dalga boyunda ışıma yapması sağlanır. Örneğin kırmızı renk (660nm) için GaAlAs, sarı renk (595nm) için InGaAIP, yeşil renk (565nm) için GaP, mavi renk (430nm) için GaN kullanılır.
LED'ler diğer ışık kaynaklarından farklı olarak sadece bir renk üretmektedirler. Bilindiği gibi gün ışığı tüm renklerin karışımıdır. Bu karışım ise beyaz ışığı oluşturmaktadır.

Diğer ışık kaynaklarında örneğin kırmızı ışık elde edilmek isteniyorsa, beyaz ışığın önüne yerleştirilen kırmızı bir katman dışarıya sadece kırmızı ışığın geçmesini sağlıyor, diğer ışınlar içerde kalıyordu. İşte diyotların aydınlatmada en önemli katkısı sadece bir renk üretmesi, fazladan renkler ortaya çıkarmamasıdır. Bir LED kırmızı yeşil mavi gibi tek renk ışık yaymaktadır.

Bu avantaj, konu beyaz ışık olduğunda dezavantaja dönüşmekte.
Led LambaTüm ışık türleri beyaz ışığı oluşturduğu için tek dalga boyundan beyaz ışık üretmek mümkün değildir. Bu sorunu çözmek için iki yöntem uygulanmaktadır.
- Kırmızı, mavi ve yeşil renkli üç led çipini aynı kılıf içinde çalıştırarak renklerin birleşiminden beyaz ışık üretmek.
- Mavi led yongasından(çipinden) çıkan ışığın bir fosfor tabakasını uyararak beyaz ışık yayılması.

Dünyada Bir İlk

Değişik renklerde Ledler. Ülkemizde de LED teknolojileri üzerinde çalışmalar yapılmakta. Bilkent Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezi'nin Yaptığı çalışmalarda beyaz ışık ekdesinde dünyada ilk defa uygulanan farklı bir teknoloji geliştirildi(2007). Eski teknolojideki fosfor tabaka modelinin bazı olumsuz yönlerinin bertaraf edileceği bu sistemde nanokristaller kullanılmakta. İlk defa uygulanan ve tüm dünyada ses getiren bu tekniğe göre nanokristallerin boyutlarını değiştirmek beyaz ışığın tonunu ve kalitesini değiştirmeyi sağlıyor.
Bu konudaki haberimizi okuyun >>

Led lamba mı tasarruflu ampul mü?
Led lambalar tasarruflu ampullere göre çok daha az elektrik tüketimine sahiptir. Bunun yanında led ampüllerde elektromanyetik ışımanın olmaması da önemli bir avantajdır.

Çeşitli Led Lambalar
Ledler genellikle oval bir yapıya sahiplerdir. Fakat kulanıldığı alana göre farklı geometrik şekillerde olabilirler.

 

EVDE LED LAMBA KULLANIMI

Akkor flamanlı ampuller neredeyse kullanılmaz oldu. Bunların yerini flüoresan lambalar ve daha da gelişerek kompakt floresan ampuller liderliği aldı. Aydınlatmanın son parlak cismi LED ampüller.

Floresan ve kompakt floresanlar akkor flamanlı ampullere göre yüzde 80'e varan tasarruf yapabiliyor ve bu da enerji tasarrufu için oldukça uygun görünüyordu. Tüm olumlu yanlarına karşın bu yeni nesil ampullerin bazı olumsuz yanları da ortaya çıkmaya başladı.

Tasarruflu ampullerin elekromanyetik ışıma yapmakta. 1 metreden daha yakında kullanmanın zararlı olabileceği belirtiliyor. Güvenilir bilimsel araştırmalar sonucunda B ve C tipi ultraviole ışıma yaparak cilt ve göz sağlığını bozuyor.
Tasarruflu ampullerdeki gaz halindeki cıva lambanın kırılması halinde solunum yoluyla vücuda alınabiliyor. Bu da kansere kadar giden pek çok sağlık sorununa neden olabiliyor.

Peki, Ne Yapmalı?
Aydınlatma sektörünün yeni yüzü LED lambalar bu olumsuzlukları taşımıyor. (en azından bu yönde bir bulgu yok)
Led lambalarda akkor flamanlılarda olduğu gibi elektrik israf edilmiyor, floresanlarda olduğu gibi zararlı ışın ve civa tehlikesi yok. Üstelik bir led lamba tasarruflu ampullerin yarısı kadar elektrik tüketiyor.

SORULARLA LED AYDINLATMA

- LED ve diğer Ampuller arasındaki fark nelerdir?

LED çağın en son teknolojisidir ve eski tip ampullerde var olan tüm eksileri tamamlayan bir üründür. Çevre dostu, Tasarruflu ve Sağlıklı bir yaşam için a plus bir üründür.

- LED ampulun A plus olmasının nedenleri nelerdir?

LED ampul faturanıza %90’a varan bir tasarruf sağlar. Ayrıca eski tip ampuller gibi cıva içermediğinden dolayı sağlığınıza herhangi bir zarar verebilecek etken içermez. Yani, az ısı yayan özelliğe sahip olduğundan dolayı klima giderlerinizi azaltır.

-LED ampullerin maliyetlerinin diğer ampullere göre daha yüksek olduğunu görüyoruz. Maliyetinin yüksek olmasının sebebi nelerdir?

Akkor Flamanlı ve Tasarruflu ampullerin yıllık değişim oranlarının yüksek olduğunu her kullanıcı çok iyi bilir. Buda kullanım ömürlerinin kısa olduğunu işaret eder. LED ampul ile kullanıcıya 3 Yıl garanti ve 40.000 saat ömrü garanti ediyoruz. İlk uygulamada maliyet bedeli yüksek olsa da, akkor Flamanlı ve tasarruflu ampullerin sık değişimindeki maliyetle kıyaslandığı takdirde LED Ampulün maliyeti arasında daha yüksek bir bedel ortaya çıktığını görebilirsiniz. Aşağıdaki tabloda ucuz gibi görünen ampullerin ne kadar pahalıya mal olduğu, pahalı gibi görülen ürünlerin ise ne kadar tasarruflu ve uygun olduğu çok açık görülüyor.

Türkiye’de LED ampul yeterince biliniyor mu?
Türkiye de LED genellikle tabela aydınlatmaları ve televizyon modellerinden kulak aşinalığıyla bilinen bir teknolojidir. Genellikle çevreci ve ekosisteme uygun ürün geliştiren veya bu kanalları takip eden kişiler tarafından LED ampuller hem kullanılmakta hem de diğer kullanıcılara önerilmektedir. Yakın zamanda son nihai tüketiciye ulaşarak evlerde kullanımını öngörüyoruz.

Türkiye ne zaman enerji verimliliği konusunda daha geniş bir yelpazeye kavuşabilir?
Devletin de bu yönde yönlendirmesi ve hassasiyetiyle birlikte tüm ülke genelinde Enerji Verimliliği hareketi başlamış bulunmaktadır. Tam da bu dönemde yüksek tasarruf sağlayan ve uzun ömürlü LED ampul doğru bir verimlilik hareketi başlatacak ürün olacaktır.
Türkiye deki üniversitelerde enerji mühendisliği bölümlerinin açılması da bu konunun ne kadar ciddiye alındığını gösteriyor. Yakın zamanda enerji tasarrufu konusu gerçekten çok ciddi bir şekilde ele alınacak.

LED kullanımı, ne tür avantajlara sahiptir?
3 Yıl Ürün Garantisi ve 20 yıl çalışma süresiyle( 40.000 Saat ) yüksek kaliteye sahip olabiliniyor. Şebeke problemlerine karsı da geniş voltaj aralığı ile çözüm getirdiği için dayanıklılık suresi gayet uzundur. LED ile Yüksek ışık verimi düşük Wattlar ile sağlanacağından, fatura üzerinde %90 a varan tasarruf elde edilebilir..

LED nasıl doğmuştur?
Light Emitting Diode yani “ışık yayan diyot” kavramının kısaltmasıdır. İlk olarak 1907 yılında icat edilmiş ve kullanılmıştır. 1962 yılında ise elektronik ürünlerde kullanılmaya başlanmıştır. 1980-90′lı yıllar ise LED tarihinde bir dönüm noktasıdır. Çünkü bu tarihlerde LED lambalar yeşil, mavi, beyaz ve sarı olarak çeşitli renklerde üretilmeye başlamıştır ve verimlilikleri artırılmıştır. Günümüzde ise LED lambaların çeşitleri artmış ve kullanım alanları ise yaygınlaşmıştır.

Mimarideki LED kullanımının artıları nelerdir?
LED teknolojisi ile birlikte ışık kalitesi artmakta ve bu kaliteyi daha düşük enerji tüketimiyle yakalamaktadır. Genellikle iç mekan aydınlatmalarında ürün çeşitliğiyle her alana cevap verebilmekte. Ayarlanabilir LED ürünleriyle birliktede kişinin istediği rengi ve vereceği duyguyu kesin olarak yakalayabilir. Ayrıca led ürünlerinde tasarımdaki çeşitli renkler ve kombinasyonlar iç mimari için artı bir değer katarken görsellik acısından insanların daha cok eğilim duyduğu lüx ürün potansiyelini yakalamaktadır. Ayrıca prestij çalışmalarında led kullanılarak A sınıfı bina tanımına geçiş yapılmaktadır.Çevreci tabirinin daha ileri gittiği bu zamanlarda LED ampul ile daha da çıtayı ileriye taşıyabilmektedir.

LED ampulün sektorel dağılımı nedir?
Sektörel Dağılım olarak Oteller, AVMler, Hastaneler, Bankalar ve bunun gibi birçok kurumsal sektörlerle LED uygulamalarına yönelmektedir. Çok fazla enerji tüketimi olan hastane okul özellikle hotellerde LED kullanımı yaygınlaşmalıdır. Özellikle büyük rekabetin olduğu Hotel sektöründe LED kullanımı kaçınılmazdır. Çünkü Elektrik maliyeti bu rekabette ana etkendir. LED ampuller ve ürünler kullanılarak elektrik tasarrufuna giden bir hotel daha ileriki evrelerde karlılığını ve rekabetteki yerini sağlamlaştıracaktır. Bu hotel sahiplerine ileri yıllar için daha değişik çeşitlilikle rekabet ortamı yaratacaktır. Devir tasarruf devri olduğu için sadece yüksek enerji tüketiminin olduğu yerlerde değil en küçük birimde dahi LED ampul kullanılmadır. Bu kullanım ülke ekonomisi ve tüketiciye olumlu yatırımlar olarak geri dönüş yapabilecektir.

Neden LED ampul Tasarruflu ampullerle kıyaslanıyor?
LED ampuller genelde tasarruflu ampullerle kıyaslanıyor hâlbuki iki üründe farklı kategorilere sahip değişik özellikte ürünlerdir. Bu yanılgıya düşülmemesi gerekli çünkü LED ürünler tasarruflu ampule oranlı daha çok enerji tasarrufu sağlayıp çevreci bir üründür. Tasarruflu ampuller cıva içerdiği için insan sağlığına olumsuz etki ederler. Hâlbuki LED ampullerin gaz içermediği için sağlıklı için bütün bu olumsuz etkileri ortadan kaldırmış olurlar.

LED kullanmak başka ne tür tasarruf sağlar?
Çok az ısı yaydığından alanda bulunan klima giderlerinden gayet makul oranda azalma sağlanır. UV değerleri çok düşük olduğundan sağlık giderlerinizi de dolaylı yönden olumlu etkilemektedir. Cevre kirlenmesine neden olmadığı içinde materyal olarak geri donuşumu daha kolay ve seridir. Ekonomiye de artı bir değer katar.

LED'in insan yaşamındaki yeri nasıl olacaktır?
LED ürünler diğer tasarruflu ampuller gibi cıva bulundurmadığı için sağlığa zararlı değildir. Geri dönüşüm sürecine sahip oldukları için fazladan malzeme üretmeye ihtiyaç duyulmaz, İsraf ortadan kalkmış olur. (Kaynak: Hizmark Group)

ledli ayna, ledli ışıklı makyaj aynaları